دوشنبه, 21 مهر 1393 ساعت 12:21

راهکارهایی برای خنک و بی صدا نگه داشتن PC

نوشته شده توسط 

خیلی وقت ها شما برروی صندلی خود لم داده و در حال اجرای بازی های مورد علاقه خود هستید و تنها انتظاری که دارید این است که صدای بازی تمامی اطراف شما را در بگیرد و حال و هوای بازی را به شما منتقل کنند اما سر و صدای کیس این اجازه را به شما نمی دهد. در این ساعت میخواهیم به دلایل وجود این صدا و راهکار هایی برای از بین بردن آن بپردازیم. که البته این راهکار ها علاوه بر تمیز شدن کیس باعث خنک تر شدن محیط داخلی کیس و در نتیجه عملکرد بهتر PC شما نیز می شود. با ما همراه باشید.

Computer خود را تمیز کنید
یک راه حل بسیار ساده و پیش پا افتاده اما بسیار کاربردی همین گردگیری قطعات داخلی کیس می باشد. راهکاری بسیار ارزان که به شما در کم کردن سر و صدا کمک بسیار شایانی می کند. به خصوص اگر شما ماشین مخصوص این کار را داشته باشید. اجزای مورد نیاز شما می تواند یک بسته هوای فشرده شده, یک پارچه مخصوص گردگیری و شاید هم یک ماشین گردگیر اگر در دسترس دارید. در قریب به اکثریت کیس ها فن رو در جلو یا عقب کیس نصب می کنند. همچنین شما فنی رو هم برروی CPU مشاهده می کنید. طبیعتا زمانی که فن های شما در حال کار هستند علاوه بر داخل کردن هوا, گرد و غبار را نیز وارد کیس می کنند در نتیجه قطعات شما غبارآلود میشه و این مهم باعث مشکل تر شدن کار فن ها و در نتیجه صدای بیشتر میشود.

اول از هر چیز بررسی کنید که کیس شما دارای فیلتر گرد و غبار قابل حمل هست یا نه. معمولا این قطعات با آهن ربا به بدنه وصل شدند. آن هارا جدا کنید . به خوبی گردگیری کنید. بعد از اون پیچ بدنه کیس را باز کنید و با استفاده از بسته هوای فشرده خود یا یک پارچه تمیز به دنبال فن و هیت سینک ها گشته و آن ها را گردگیری کنید. در جریان اینکار شاید مجبور بشید قطعاتی مثل GPU و یا هیت سینک های موجود برروی CPU را باز کنید, البته اگر با جداسازی قطعات داخلی اشنا هستنید و سررشته ای با این موضوعات دارید. همچنین میتوانید از یک ماشین گردگیری استفاده کنید اما توجه داشته باشید که آیتم های PC بسیار حساس و آسیب پذیر هستند.

کمی به کابل ها و سیم ها سر و سامان دهید

مدیریت محل گذر سیم ها نیز می توان روشی آسان برای افزایش جریان هوا در کیس و در نتیجه افزایش کارامد فن ها دانست. به طور معمول تعداد بسیار زیادی کابل در کیس شما وجود دارد که کار برق رسانی و انتقال داده ها را بر عهده دارند. اگر کابل ها بصورت نامنظم و نه در جای خود قرار بگیرند امکان مسدود کردن راه فن ها را دارند . در نتیجه این اتفاق , جلوی گردش جریان هوا گرفته شده و دمای کیس بالا میرود. مدیریت سیم ها کار بسیار آسانی هست و همچنین وقت بسیار کمی را هم از شما می گیرد.
برای اینکار میتوانید مکان هایی که سیم ها به هم گره خورده اند را پیدا و سعی کنید آن ها را مرتب کنید و تا آن جایی که می شود سیم ها را از فن و GPU دور کنید.
البته اول از هر چیز به این نکته دقت کنید که کیس شما جای خالی پشت motherboard برای جاسازی سیم ها را دارد یا نه. به عنوان مثال کیس های مدل 450D مربوط به شرکت Corsair فضای بسیار خوبی برای انجاام کارهایی مثل جاسازی سیم ها را دارند. اما خوب کیس های کوچکی مثل مدل های Prodigy متعلق به کمپانی Bitfenix نیز وجود دارند که در ظاهر بسیاز زیبا به نظر می رسند اما این ظاهر کوچک به معنای فضای کمتر برای سیم ها است که باعث نا مرتبی سیم ها میشود ولی در هر صورت اجازه ندهید که این موضع جلوی خلاقیت شما رو بگیرد.

فن خنک کننده CPU و GPU خود را ارتقاء دهید

اگر دو موردی که قبلا به ان اشاره رکدیم جواب نداد و صدای آزار دهنده کمتر نشد وقت آن است که به فکر خرید قطعات جدید برای سیستم خود باشید. از پر سر و صدا ترین قسمت های یک PC می توان به CPU و GPU اشاره کرد, زیرا که این دو قسمت به شدت گرم می شوند و این گرمای ناگهانی نیاز دارد که به سرعت رفع شود. اگر شما یک کیس اسمبل شده استاندارد را خریده باشید کارخانه سازنده فن خنک کننده مخصوص CPU موجود در سیستم را هم روی کیس قرار داده است البته این موضوع در رابطه با خرید جداگدانه قطعات نیز درست است و شما هنگام خرید CPU در بسته بندی می توانید کولر آن را هم مشاهده کنید. این کولر ها کار خود را به خوبی انجام می دهند و تا آن جا که نیاز است سر و صدا و گرما قطعه را حفظ می کنند اما حال با این وجود چرا باید آن ها را عوض کنیم. اگر بخواهیم صادق باشیم این کار خیلی هم احمقانه نیست و در بعضی اوقات بسیار به کاهش سر و صدا کمک می کند البته این کار ملزم این است که شما تا به حال پیچ گوشتی دست گرفته باشید و با محیط داخلی کیس آشنا باشید. برای تعویض مدل کولر ها مدل های بسیار عالی از جمله سری Noctua و همچنین خنک کننده های all-in-one آبی Corsair نیز وجود دارند.
نکته جالبی که در مورد خننک کننده های معرفی شده صدق می کند این است که این کولر ها شرایط محیطی برای از بین رفتن گرما رو افزایش می دهند. در واقع ان ها بصورت موثرتر گرما را دور می کنند و در جهت اینکه مدل های معرفی شده از فن های بزرگتری استفاده می کنند پس فن ها با سرعت کمتری می چرخند و باعث تولید صدای کمتری می شوند.
موضوع در رابطه با تغییر فن GPU متفاوت است و به همین راحتی نمیتوانید اینکار را انجام دهید. نمیتوان گفت که برای کاربرانی که آشنایی حداقل متوسطی دارند این کار غیر ممکن است اما دور از آن هم نیست و تعویض کولر GPU افراد متخصص را می طلبد.

فن های خود را ارتقاء داده و گردش هوا را نیز مد نظر قرار دهید

فن PC ها در اشکال و اندازه ها و رنگ های مختلفی به بازار عرضه می شوند. البته همیشه این ظاهر زیبا نوید یک قطعه خوب را نمی دهد چه بسا شما را به سمت بی کیفیت ترین قطعه موجود در بازار سوق دهد. سرمایه گذاری برروی خرید یک PC معقول و مناسب می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی سر و صدای مجموعه و خنک نگه داشتن آن داشته باشد پس همیشه قبل از خرید قطعات در مورد آن ها تحقیق کنید و بهترین قطعات البته مناسب خود را پیدا کنید. قبل ار خرید تحقیق کنید و متوجه شوید که کیس مورد نظر شما چند فن دارد. بطور معمول هر کیس دو فن در جلوی خود و یک فن خروجی در عقب دارد که در حالت طبیعی هوا از جلو وارد و از عقب خارج می شود. تعدادی از کیس ها نیز از چند فن در کناره های خود بهره می بیرند که این مهم باعث گردش سریع تر هوا می شود. اگر فن های بیشتری از حالت معمول در کیس برای ورود و خروج هوا وجود داشته باشد به آن فشار مثبت هوا می گوییم بدین معنا که اگر فشار بیشتری در کیس وجود داشته باشه نقاط کوری که از گرد و غبار ها در آن جا گرفتار شده اند گردگیری شده و به بیرون متمایل شوند, همچنین باعث ورود گرد و غبار کمتری می شود. حال به کیس خود نگاهی داشته و ببینید که اگر هوا به داخل کشیده می شود اما هوایی خارج نمی شود در نتیجه شما بطور یقین باید تعداد فن های خود را افزایش دهید البته این نکته را هم ذکر کنم که اگر فن ها را افزایش دهید محیط سردتر اما صدا بیشتر می شود تصمیم با خودتان است!

اجازه دهید در این قسمت به بررسی خود فن ها بپردازیم. اگر بخواهیم رو راست باشیم فن های ارزان تر به طور معمول کارایی کمتر و سر و صدای بیشتری نسبت به مدل های گران تر خود دارند. وقتی میخواهید یک فن را خریداری کنید به مشخصات آن از جمله قدرت ایجاد جریان هوا, سطح تولید صدا و فشار استاتیک آن توجه نمایید. واحد جریان هوا فوت کعب در دقیقه می باشد که آن را با نماد (CFM) نشان می دهند پس هرچه عدد موجود در این مقیاس بیشتر باشد هوای بیشتری گردش پیدا کرده و در نتیجه هوایی خنک تر به شما می دهد. سطح صدا نیز با dBA نمایش داده میشود و هر چه فن خریداری شده dBA کمتری داشته باشد در نتیجه شما کیس آرام و بی صدا تری خواهید داشت. تقریبا یک فن با بیست dBA فنی بی صدا در نظر گرفته می شود. البته بین کمپانی های تولید کننده فن هیچ گونه روش استاندارد جهانی برای آزمایش این موضوع وجود ندارد اما شما می توانید با مراجعه به اینترنت و بررسی نقد های مختلف اطلاعات مفیدی در مورد فن مورد نظر خود کسب کنید. فشار استاتیک را با مقیاس میلی متر H2O حساب می کنیم و هر چقدر عدد این مقیاس بالاتر باشد فشار تولیدی فن بیشتر می شود و این عدد زمانی برای شما اهمیت پیدا می کند که مجبورید فن خود را در جایی که قطعه دیگر کمی جلوی هوای تولیدی را می گیرد نصب کنید, پس هرچه فشار استاتیک فن شما بیشتر باشد هوا با فشار بیشتری گردش پیدا کرده و تا حدودی مشکل شما را حل می کند.
همچنین اندازه فن نیز مهم است. بطور معمول فن کیس PC شما 120 ملی متر طول دارد ولی شما میتوانید حتی آن ها را با مدل های 140 میلی متر و یا بزرگتر جایگزین کنید. نگاهی به محل نصب فن خود در کیس داشته باشید و ببینید که آیا فضای بیشتری برای نصب فن بزرگتر دارید یا نه. بعضی مدل کیس ها نیز فن هایی به طول 200 ملی متر دارند که مشخصا همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم فن بزرگتر به معنای گردش هوای بیشتر با صدایی کمتر است که دقیقا همان چیزی هست که شما دنبالش هستید.
در آخر نیز این نکته را باید ذکر کنیم که سرعت گردش فن را هم در نظر داشته باشید زیرا که در بعضی موارد اگر تنظیمات motherboard شما نادرست تنظیم شده باشد فن های شما تمام مدت با آخرین سرعت خود میچرخند که این مطلب باعث تولید صدای بسیار بلندی می شود. البته اشکالات دیگری هم ممکن است در زمان تنظیم motherboard پیش آمده باشد که نیازی به گفتن این دسته از مشکلات فعلا نیست. فقط این نکته را مدنظر داشته باشید که فن ها بصورت اتوماتیک سرعت خود را تغییر دهند.

فوم های Acoustic و Hard Drive ها و بقیه

اگر هنوز هم با سر و صدای کیس خود مشکل دارید پیشنهاد می کنم که از ورقه های فوم های صوتی (acoustic foam ) استفاده کنید. این ورقه ها توسط کمپانی های تولید AcousticPack به بازار عرضه می شوند, نقش بسیار موثری در کم کردن سر و صدای کیس شما دارند. اگر می خواهید از آن ها استفاده کنید فقط مراقب باشید که ورقه ها را در مسیر مجراهای گردش هوا نصب نکنید. در بعضی از مدل کیس ها مثل سری مدل Define R4 کمپانی Fractal فوم های acoustic بصورت پیش فرض برروی کیس ها نصب شده اند و باید از این موضوع خوش حال بود, زیرا که نصب فوم های acoustic چندان هم کار دلچسبی نیست. در هارد درایو های قدیمی نه چندان بروز نیز مشکل ایجاد صدا به وجود می اید که باید آن ها را جایگزین کنید. همچنین می توانید از درایور های حالت جامد (SSD) که در کمترین زمان پس از انتشار خود توانستند جایگزین مناسبی برای هاردهای HDD شوند استفاده کنید. این نوع درایور ها در مقایسه با HDD ها برق کمتری مصرف می‌کنند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار هستند مهم تر از همه کاملا بی صدا هستند.

منبع تغذیه رایانه نیز می تواند یکی از دلایل صدای تولیدی از کیس باشد. البته ما در مقالات بعدی نگاهی عمیق تر به منبع تغذیه (PSU) خواهیم داشت, اما تا به اینجا فقط این را در نظر داشته باشید که برای خرید منبع تغذیه از برند های امتحان شده PSU خود را انتخاب کنید و حتما از محصولات ساخت شرکت های معروف و قابل اعتمادی مثل Corsair و Silverstone استفاده کنید و همچنین مانند بحث خرید فن قبل از انتخاب مدل مورد نظر خود نقد های ان را در گوگل جست و جو کنید تا مناسب ترین مدل را برای خود برگزینید.
در این مقاله سعی کردم اصلی ترین دلایل صدای کیس را با هم بررسی کنیم و به فکر راه حلی مناسب برای حل مشکل باشیم و امیدوارم که با خواندن این مقاله مشکل شما در رابطه با سر و صدای اضافی کیس حل شده باشد و بتوانید با کمال آرامش به بازی کردن بپردازید.

منبع : سایت پی سی گیمز

خواندن 7950 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
تنظیمات نمایش سایت

Select one of sample color schemes

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
 
Top of Page