دوشنبه, 21 مهر 1393 ساعت 12:22

تابستانی خنک برای کامپیوتر شما

نوشته شده توسط 

بسیاری از چیپ‎های داخل رایانه گرمای زیادی تولید میکنند و باید به طریقی سیستم خنک سازی آن فعال باقی بماند.

فن‎های معیوب را بشناسید
اغلب یک فن در واپسین لحظات حیات خود صداها و لرزش های زیادی تولید میکند برخی اوقات هم از قبل هیچ هشداری داده نمیشود و فن بی سر و صدا از کار می افتد.
در کیس رایانه را در حالی که روشن است باز کنید و با چراغ قوه ای داخل آن را نگاه کنید اما حواستان باشد وقتی رایانه روشن است به چیزی دست نزنید. احتمالا چهار فن پیدا خواهید کرد: فن ورودی ، فن خروجی ، فن خنک سازی CPU و فن خنک سازی PSU در جاهای خود ثابت خواهند بود؛ اما فن های کیس میتوانند تقربیبا همه جا قرار بگیرند. معمولا فن های ورودی را در نزدیکی دکمه سیستم در جلو خواهید یافت؛ جایی که میتوانند هوای خنک را به داخل بکشند. فن های خروجی برای خروج هوای گرم هم معمولا در عقب یا بالای کیس قرار دارند.
اگر یکی از فن ها کارش متوقف شود، ابتدا کنترا کنید تا مطمئن شوید به سیستم وصل است یا نه ، اگر وصل بود و کار نمیکرد باید جایگزینی برای آن پیدا کنید.

پیش از نصب فن چه اطلاعاتی باید داشته باشید
در بیشتر رایانه ها و کیس هایی که امروزه به فروش می رسند، محل های خالی یافت میشوند که اگر تمام فن ها هم کار کنند همچنان حداقل برای یک فن دیگر جا خواهد داشت. اگر همه فن های سیستم کار کند و هنوز سیستم گرما یا لرزشی داشته باشد ، باید فن های بیشتری را نصب کنید و اگر کیس رایانه تان ظرفیت پذیرش فن های بیشتری نداشته باشد، سیستم تان سر و صدای زیادی تولید میکند ، در آن موقع باید به خنک سازی مایع روی بیاورید ( خنک سازی مایع یا liquid cooling روشی برای خنک سازی قطعاتی مانند کارت گرافیک و پردازنده رایانه است).
اما اگر لازم است تا فن دستگاه جا به جا شود ، اول مظمئن شوید جایگزینی با اندازه و اتصال درست پیدا کرده اید.

انتخاب فن درست
فن های خنک سازی در اشکال و اندازه ها و رنگ های متعددی موجود است؛ از فن هایی کوچک گرفته که چیپ ها را خنک می کنند تا فن های مرکزی بزرگ که اکثرا انرژی فراهم میکنند.
اندازه فن های معمولی بین 70 تا 140 میلی متر است ، در صورتی که فن های بزرگ با اندازه بیش از 230 میلی متر محبوب تر است. فن هایی با ضخامت 120 میلی متر در کیس های جدیدتر پیدا میشوند.
به دنبال فنی با گردش هوای بالا ( به اندازه یک متر مکعب در هر دقیقه یا CFM ) سر و صدای کم ( به اندازه چند دسی بل یا dBA ) باشید. با خواندن روی پکیج دستگاه یا صفحه اصلاعات آن می توانید به این نکات توجه کنید.
معمولا فن های بزرگ تر می توانند با سرعت کمتری بچرخند و به اندازه کافی هوا را بدون سر و صدای زیاد به جریان بیندازند برخی سازندگان فن ها ، سیستم روشنایی LED را داخل آنها قرار می دهند تا برای نگاه کردن درون کیس دیگر نیاز به چراغ قوه نباشد.

حفظ فشار مثبت
وقتی فن های اضافی را در سیستم نصب میکنید ، حفظ و ابقای فشار مثبت بین کیس میتواند از ورود گرد و غبار از هر سوراخ یا شکاف جلوگیری کند. برای حفظ فشار مثبت باید CFM ترکیب شده بالاتری برای فن های داخلی از فن های خروجی داشته باشید.
تذکر: بیشتر فن های پیکان های کوچک برجسته ای در فریم هایشان دارند که مسیر جریان هوا را نشان میدهد. وقتی نصب انجام شد، برای ورود هوا نشان پیکان به سمت داخل رایانه می رود و برای خروج هوا نشان آن به سمت خارج می رود.

اتصالات انرژی
بیشتر فن های خنک سازی با انواع رابط های استاندارد به رایانه متصل خواهند شد. سیستم های مدرن از هدرهای فن با سه یا چهار پین استفاده خواهند کرد ، البته رابط های خارجی چهار پینی MOLEX هم استفاده می شود. رابط های MOLEX و سه پین آنالوگ انرژی را در فن تولید کرده و آن را می چرخاند. رابط های چهار پینی هم به صورت دیجیتال کنترل شده و به سیستم امکان تغییر سرعت فن را می دهد. برخی مادربردها و کنترل کنندگان فن ها ارائه ای از هدرهای فن سه یا چهار پینی دارند که در محل های محتلف اطراف برد قرار گرفته اند.

نصب فن جدید
تذکر: پیش از این که اجزای جدیدی را در رایانه خود نصب کنید، اول مطمئن شوید دستگاه تان خاموش است. برای خارج کردن فن معیوب و نصب فن جدید به آچار پیچ گوشتی نیاز خواهید داشت. برای خارج کردن فن قدیمی و نصب فن جدید به کیس ، باید کابل های را که به فن معیوب وصل است از هدر یا رابط MOLEX باز کرده و بعد هم فن جدید را به آن اتصالات وصل کنید. برای این کار با یک دست فن را در جای مناسبش نگه داشته و با دست دیگر و با استفاده از پیچ گوشتی آن را وصل کنید. اگر هم کلیپس های پلاستیکی دارید ، فن معیوب را براحتی با باز کردن کلیپس ها خارج کنید و فن جدید را با استفاده از آنها به کیس وصل کنید. فن را به هدر فن استفاده نشده ای ببندید. هدرها وسیله ای برای مراقبت از تصال مناسب هستند. هدرهای چهار پینی با فن های سه پینی کار میکنند. اما در این صورت کنترلی روی سرعت فن دستگاهع خود نخواهید داشت. با خرید کنترل کننده فن ، هدرهای فن اضافی خواهید داشت. در این صورت میتوانید از آداپتورهای MOLEX سه یا چهار پینی استفاده کنید و فن ها را مستقیم به PSU وصل کنید.
تدکر آخر: کابل های فن خو را به درستی با کابل یا رابط های زیپ تثبیت کنید. این کار موجب میشود کابل ها به فن در حال چرخش صدمه نزند و باعث سر و صدا نشود. کابل های که به فن برخورد می کند میتوناد کار فن را کاملا متوقف کرده یا به کابل آسیب برسد.

بازنشر مطلب از ضمیمه کلیک روزنامه جام جم ( شماره 482 )

منبع : سایت پی سی گیمز

خواندن 8755 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
تنظیمات نمایش سایت

Select one of sample color schemes

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
 
Top of Page